KOR og KULTUR april – 2027

Næste KOR og KULTUR rejse bliver til april 2027. tidspunkt, program m.m. kommer forår 2026. Det er skønt at synge under åben himmel – Tine Ohrt Højgaard er underviser på denne Koruge, hvor sang, samvær og oplevelser vil fylde dig med stor glæde. Tine har erfaring gennem 25 år som sanger, underviser og arrangør.

Rejseleder: Marianne Elallafi Leth
Underviser: Tine Ohrt Højgaard

Tine Ohrt er igen inviteret med som Kor underviser når vi i april 2027 gentager KOR og KULTUR rejsen. Tine er superdygtig, sød, opmærksom og passer godt til os her i Lahmadate.

TINE OHRT HØJGAARD

Tine har mere end 25 års erfaring som dirigent, sanger og arrangør – både som udøvende og som underviser. Hun er uddannet i rytmisk korledelse fra Aalborg universitet, hvor hun også er ansat som ekstern lektor i korledelse. Derudover arbejder hun som Korkonsulent i folkekirkens kororganisation KORLIV.

Som sanger og arrangør er hun en del af vokalgruppen Vox11 og kvindekvartetten Kalla, som laver deres helt unikke versioner af sange fra Højskolesangbogen. Hun har adskillige CD-udgivelser bag sig, både med disse to ensembler, men også med det prisvindende kor SONO, som hun var dirigent for i 20 år.

Tine Ohrt Højgaard er en efterspurgt workshopholder for både børn og voksne, og er kendt som en energisk og dynamisk dirigent som lægger vægt på musikalsk leg og kropslighed i det musikalske udtryk. Det skal være sjovt og musikken skal svinge.

Tine skriver om det at synge sammen:
Jeg har elsket at synge hele mit liv og særligt sammen med andre. Jeg husker meget tydeligt hvordan jeg sammen med min mor øvede mig på at synge kanons – frustrationen over hvor svært det var og den nærmest berusende glæde over for skønt det lød, når det lykkedes.
Siden har jeg brugt mit liv på at synge for og sammen med andre med håbet om at sprede min begejstring for korsang.

Skriv til os